DÍL PATNÁCTÝ – SHIBARI WORKSHOPY A KURZY – TIPY, ODKAZY A DOPORUČENÍ

V podstatě každý, kdo to se shibari myslí vážně narazí dříve nebo později na shibari workshopy (většinou celodenní akce, někdy víkendové, zaměřené na praktickou výuku a trénink dovedností) a kurzy (většinou doplňky k těm dovednostem, které už ideálně máte, aby bylo vázání zajímavější nebo bezpečnější). Workshopy i kurzy jsou vedeny různými lektory, kteří do nich přinášejí různou atmosféru, od technokratů, kteří vás precizně naučí techniku přes lektory, kteří vás provedou tím, jak kombinovat všechny možné BDSM praktiky s provazy až po lektory, jejichž workshopy vás zaplaví emocemi. Dovolila jsem si níže vyjmenovat lektory, o kterých vím já osobně, že učí primárně začátečnické workshopy. Pokud někdo chybí, omlouvám se, není v tom záměr a prosím, aby se mi ozval/a a já ho/ji ráda připíšu).

Není ale nutné sledovat jen lektory, workshopy bývají vypsané v různých centrech/studiích. V Praze se jedná o Subspace, Chilli studio a o prostory u Alive ropes (IG @alivekinbakudojo). Diana pak často vede workshopy v Atíku.

V Brně lze sledovat stránky studia Bad Reputation, stránky Def a případně oslovit přímo některého z lektorů vypsaných níže.

Workshopy v Ostravě probíhají v Klubovně, v Ústí pod taktovkou Krutého Severa a v Plzni, podobně jako v případě Hradce a Pardubic, je třeba oslovit přímo lektory, kteří budou o místě konání vědět víc (níže).

Nejvíc informací ale naleznete na FB stránkách (už to vypadá, že bez FB to nepůjde): Shibari CZ.

 

A protože my to s mužem myslíme vážně, a protože se zranění bojím jak čert kříže, snažíme se vymetat všechny workshopy i kurzy, které nám čas aspoň trochu dovolí. Mohlo by se zdát, že takové akce jsou určené jen pro riggery (pro vázající), ale opak je pravdou. Ani nejzkušenější rigger nemusí a snad ani nemůže včas bez kontaktu s modelkou poznat začínající nervové zranění a modelka by měla znát rozdíl mezi rukama, které se odkrvují (což samo o sobě přechodně problém není, ale může překrýt signál zraněného nervu) a pocitem při poškození nervu (zpravidla nebrní celá ruka, ale jen její část, většinou tři prsty, u někoho to ale může jinak pálit nebo i vystřelovat bolest, pár tipů opět níže). A nejen to, akce jsou plné tipů i pro vázané, včetně toho, jak spolu komunikovat v provazech. Choďme tedy i my, co nevážeme druhé (a ono se to taky může časem změnit!).

Jak se shibari začít? Jste-li pár, máte to trochu snazší. Pokud ne, můžete si dát inzerát na Shibari CZ dle instrukcí. A pokud se jako já pohybujete kolem Prahy a toužíte se naučit techniku, začnete pokukovat po stránkách Subspace. Přiznám se rovnou, bylo pro mě docela složité se vyznat v pestré nabídce kurzů. A tak jsem se pustila před psaním tohohle článku ještě do samostudia, jak to vlastně funguje. Dost zásadně pomůže záložka Kalendář akcí.

Víceméně každé pondělí a středu lze do Subspace přijít na jam (vázání bez organizované výuky, ale s možností se setkat s různými lidmi, optat se na radu), s modelkou, riggerem nebo bez a dívat se, mít štěstí a dostat se někomu šikovnému do provazů anebo mít štěstí a někoho si uvázat. V Klubovně v Ostravě taková akce běží každé úterý.

Každé úterý pak v Subspace probíhá dvouhodinovka specializované výuky určená i začátečníkům, Vázání pro každého, například s tématy postelové vázání, ponížení, bezpečnost a mnoho dalších. Pro pokročilejší pak slouží podobně pojatý Vázací čtvrtek.

Zhlédnete-li se v přístupu Naka Akiry, pak právě pro vás bude Studijní skupina Naka Ryu (Ryu znamená japonsky styl), kde můžete potkat Soptíka, jednoho z předních (a snad i nejzkušenějších) českých lektorů shibari. Nicméně existují i jiné styly, se kterými se lze občas na kurzech v Subspace setkat, například Osada Ryu dle Steva Osady nebo Yukimura Ryu dle Harukiho Yukimury a další.

Vedle všech těchto aktivit stojí víkendové workshopy.

Začnete-li v Subspace, začněte workshopem Seznámení s provazy. Je to vlastně nultá úroveň, ještě před workshopem pro začátečníky, a naučíte se tam základy komunikace, bezpečnosti, základní uzly (single a double column tie) a vysvětlí vám, jaké jsou pro shibari vhodné provazy (provazy! ani lana ani šňůry, ale provazy). Druhý den je věnován částečným závěsům a tomu, jak si s provazy užít tu pravou zábavu. Tenhle workshop máme s mužem za sebou a jsme z něj nadšení!

Pro začátečníky, kteří chtějí od začátku jít po emoční stránce vázání, bych za sebe všemi deseti doporučila workshopy od Diany. Diana má neskutečný talent na vysvětlování toho, jak do session vnést atmosféru a my s mužem z jejích workshopů odcházíme vždycky blažení. Ale určitě není jediná a své si můžete najít i s jinými lektory, neváhejte si najít toho pravého.

Na Seznámení s provazy v Subspace navazuje Workshop pro začátečníky, kam se s mužem snažíme dostat a v březnu 2023 se tam nepotkáme, protože jsou tyhle workshopy hned pryč (je třeba mít oči na stopkách a vědět, co po čem následuje). Tady již lze očekávat dávku techniky a drilu. Vedle emocí zde probíhá výuka takzvaného TK, takate kote, úvazu s rukama za zády a zamčenými rameny (ano, ramena se dají zamknout a dost to při zavěšení pomáhá). TK se používá jako základ pro většinu dalších Subspace workshopů, je to tedy povinná znalostní výbava. Mně osobně přišlo TK poprvé extrémně nepříjemné a uvažovala jsem, jak si na něj zvyknout. Celkem se mi osvědčilo si skládat do oné pozice ruce, když musím na něco jen koukat. A v TK se zamčenými rameny se dá vydržet výrazně déle. Pokud potřebujete přeci jen pracovat víc s bolestí ramen, doporučuji si přečíst článek od Joan zde.

Poté následují workshopy pro mírně pokročilé, které se věnují dalším pokročilejším úvazům (tříprovazové TK), různé typy uzlů a kdy které použít, a také je zde věnován čas futomomu (svazování nohy, kdy je ke lýtko přivázané těsně ke stehnu). V dalším dni pak trocha těch závěsů, po kterých jsem si nikdy nemyslela, že budu toužit. Ups.

A pokud už jste navštívili všechny možné workshopy pro začátečníky a mírně pokročilé s různými lektory a zkusili si různé přístupy (protože za jeden víkend opravdu nejde vše vstřebat a rozhodně stojí za to jít víckrát), lze vyrazit na workshopy pro pokročilé a sérii Kinbaku, které ale nemá smysl popisovat, protože pokud dojdete tak daleko, budete už vědět přesně co a jak.

Mimo tyhle akce ale musím zmínit ještě další dva workshopy, a těmi jsou Workshop pro vázané, který připravuje Joan a pro který se podle mě vyplatí dojet i do vzdálených koutů republiky, protože akcí pro nás modelky a modely je málo. A přitom může tolik pomoci vědět, jak se protáhnout (a zvlášť, jestli jste jinak líný kůže jako já, který jsou navíc tak trochu hypermobilní a mají dojem, že se nalámou do všech pozic bez následků), jak si hlídat vlastní bezpečnost, jak cítit zamčená ramena, jak s riggerem interagovat, ale třeba se dozvědět i to, že mít vlastní mlsku v tašce se může hodně hodit. Druhým workshopem, který musím zmínit, je workshop Předcházíme zraněním ve vázání. Jak už jsem si vyslechla, pouštím se do akcí příliš po hlavě. A pokud to tak máte taky, je aspoň dobré vědět, jak na sebe dát pozor, jak se nezranit nebo aspoň zraněním předcházet a minimalizovat následky.

Vedle Subspace nabízejí celou pestrou plejádu workshopů i další lektoři a prostory, jak už zmiňuji výše, a pokud byste hledali něco jiného nebo jiný přístup, rozhodně stojí za to do toho jít i jinde. My se rozhodně chystáme vyzkoušet postupně vše, co zvládneme.

O tom, jaké pro nás byly různé workshopy a kam nás dovedly, o tom už příště. A nyní trocha těch odkazů.

 

Lektoři, které stojí za to sledovat:

Primárně Praha

Primárně Brno

Primárně Ostrava

Primárně Hradec Králové a Pardubice

Primárně Ústí

Primárně Plzeň a Karlovy Vary

Primárně České Budějovice

 

A co když podobně jako já rádi ležíte v literatuře?

A co když máte raději videa?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *